Pracownia Endoskopii
Pracownia Endoskopii w Naszym Szpitalu dysponuje wykwalifikowanym personelem medycznym oraz nowoczesnym sprzętem umożliwiając Pacjentom diagnostykę na najwyższym poziomie.
W ramach procedur finansowanych przez NFZ wykonujemy badania endoskopowe w zakresie górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Realizujemy również PROGRAM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO:
W ramach diagnostyki i leczenia z zakresu górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonujemy:
- Gastroskopię – diagnostykę endoskopową górnego odcinka przewodu pokarmowego
- Kolonoskopię
- Endoskopowe tamowanie krwawienia do górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego w tym również opaskowanie żylaków przełyku
- Koagulację zmian naczyniowych plazmą argonową w obrębie górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego
- Gastrostomię odżywczą metodą endoskopową (PEG)
- Endoskopową polipektomię polipów górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego
W ramach diagnostyki dla pacjentów przebywających w naszym szpitalu wykonujemy badania endoskopowe z zakresu dróg oddechowych – bronchoskopia.
W pracowni istnieje możliwość wykonania gastroskopii i kolonoskopii w znieczuleniu z anestezjologiem w ramach finansowania NFZ po uprzedniej konsultacji anestezjologicznej. Badania w znieczuleniu wykonywane są na zlecenie lekarza kierującego na badanie endoskopowe.
Zapisy na badania odbywają się w Sekretariacie Pracowni Endoskopii pod nr tel 22 51 52 577 w godzinach 8-15 od poniedziałku do piątku, rejestracja.endoskopia@grochowski.waw.pl
Gastroskopia inaczej zwana również ezofagogastroduodenoskopią jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na ocenie błony śluzowej przełyku, żołądka i części dwunastnicy za pomocą endoskopu (gastroskopu) – giętkiego przewodu zakończonego kamerą, która przekazuje obraz z wnętrza ciała Pacjenta. Podczas gastroskopii istnieje możliwość pobrania wycinków z żołądka między innymi w kierunku oceny zakażenia bakterią Helicobacter pylori bądź do oceny histopatologicznej. Biopsja nie jest bolesna, na ogół pacjent nic nie czuje. Pobiera się niewielki wycinek, który obejmujący błonę śluzową i niewielki fragment błony podśluzówkowej jałowymi jednorazowymi kleszczykami biopsyjnymi. Gastroskopia trwa około 5 minut jednakże czas jej wykonywania może ulec wydłużeniu np. podczas pobierania wycinków do badań histopatologicznych. Gastroskopia nie jest bolesna, ale bywa nieprzyjemna. Pacjenci skarżą się na uczucie ciała obcego w gardle, odbijanie i odruch wymiotny. Gastroskopia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym oraz w sedacji.
Gastroskop jest endoskopem wielokrotnego użytku. Realizując wszelakie standardy bezpieczeństwa gastroskop po każdym użyciu przechodzi proces dekontaminacji wysokiego stopnia, co eliminuje ryzyko przeniesienia infekcji. Ryzyko przeniesienia na pacjenta infekcji w trakcie zabiegu jest znikome.
Wskazania do wykonania gastroskopii:
• Dyspepsja (niestrawność) u osób powyżej 45 lat bądź utrzymująca się dłużej niż 2 – 3 miesiące lub nawracająca mimo odpowiedniego leczenia
• Bóle brzucha
• Objaw choroby refleksowej (zgaga)
• Niedokrwistość
• Niewyjaśniona utrata masy ciała
• Wymioty
• Zaburzenia połykania (dysfagia)
• Bolesne połykanie (odynofagia)
• Podejrzenie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego
• Nadzór endoskopowy u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem raka np. przełyk Barretta
Przeciwwskazania do wykonania gastroskopii:
• ciężka niewydolność serca
• ostry zespół wieńcowy
• ostra niewydolność oddechowa
• perforacja przewodu pokarmowego
• brak zgody pacjenta
Powikłania gastroskopii:
Powikłania gastroskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Niekiedy może dojść do krwawienia. Wyjątkowo może nastąpić przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego, (zwłaszcza przełyku w około 0,05% badań). Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów i narządów, takich jak zaostrzenie choroby wieńcowej, atak astmy lub padaczki, nawet zatrzymanie akcji serca.
Poznaj nasz personel
Kierownik Pracowni
Włodzimierz Kaliński
lek. med
Pielęgniarka Koordynująca
mgr Anna Miszewska specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego
Poradnik pacjenta – jak przygotować się do badania
Pacjent nie powinien jeść przez 6- 8 godzin i pić przez 4 godziny przed zabiegiem.
Jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych, to należy pozostać na czczo. Nie należy żuć gumy ani palić tytoniu. Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to 6 – 8 godzin przed planowanym badaniem należy pozostawać na czczo, można spożyć lekkie śniadanie. Dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości wody niegazowanej nie później niż 4 godziny przed planowanym badaniem. Nie należy żuć gumy ani palić tytoniu.
Przebieg badania.
Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka prosi pacjenta o usunięcie protez zębowych, jeżeli je posiada oraz wszelkich ruchomych części znajdujących się w jamie ustnej np. kolczyków. Kolejno pacjentowi znieczula się miejscowo gardło i zakłada specjalny ustnik chroniący endoskop przed przypadkowym przegryzieniem. Następnie prosimy pacjenta o ułożenie się na lewym boku oraz przygięcie głowy do klatki piersiowej, a także skierowanie jej nieco w dół, tak aby ślina spływała na założony pacjentowi tzw. śliniak. Gdy pacjent przyjmie odpowiednią pozycję, lekarz wprowadza endoskop do przełyku i dalej do żołądka i dwunastnicy oceniając błonę śluzową.
Postępowanie po badaniu.
Po zakończonej gastroskopii pacjent może spożywać posiłki oraz pić płyny ok. 2 godziny po ustąpieniu znieczulenia miejscowego.
Zaufaj nam – będziesz pod fachową i życzliwą opieką
Dane adresowe oraz kontaktowe